وضعیت دشوار و «اعتصاب غذای» پناهجویان ایرانی در استرالیا

 

وضعیت دشوار و «اعتصاب غذای» پناهجویان ایرانی در استرالیا

 
 
1392/5/26
برپایه برخی گزارش‌ها، عده‌ای از پناهجویان ایرانی و افغانی که به تازگی خود را با قایق به استرالیا رسانده‌اند، دست به اعتصاب غذا زده‌اند. این پناهجویان هم‌اکنون در جزیره کریسمس واقع در جنوب شرق آسیا نگهداری می‌شوند.
 

 برپایه برخی گزارش‌ها، عده‌ای از پناهجویان ایرانی و افغانی که به تازگی خود را با قایق به استرالیا رسانده‌اند، دست به اعتصاب غذا زده‌اند. این پناهجویان هم‌اکنون در جزیره کریسمس واقع در جنوب شرق آسیا نگهداری می‌شوند.

 دولت استرالیا از اواخر تیرماه تصمیم گرفته است که پناهجویانی را که وارد اراضی استرالیا می‌شوند، به جزایر پاپوآ گینه نو و نائورو منتقل کند، امری که مورد اعتراض پناهجویان ایرانی قرار گرفته است.

 پناهجویان اما خواستار اقامت در استرالیا هستند و برای جلوگیری از اعزام خود و جلب توجه جامعه جهانی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

 به گزارش رادیو فردا و به گفته یکی از ساکنان کمپ «بلو وان» جزیره کریسمس برخی از پناهجویان در این کمپ روز جمعه، پس از به نتیجه نرسیدن مذاکراتشان با پلیس مهاجرات استرالیا، اعتصاب غذای خود را به اعتصاب خشک تغییر داده‌اند. این در حالی است که به گفته خانواده‌های برخی دیگر از این پناهجویان، عده‌ای از پناهجویان نیز اعتصاب خود را شکسته‌اند.

 میلاد، یکی از ساکنان کمپ «بلو وان» در جزیره کریسمس از اعتصاب ساکنان این کمپ می‌گوید:

 «الان گروهی از پناهجویان و حتی خانواده‌هایشان تصمیم به اعتصاب گرفته‌اند… الان مدت پنج روز است که عده خیلی زیادی شروع به اعتصاب کردند، یعنی پنج روز است که غذا نخورده‌اند. امروز هم که بعد از صحبت کردن با پلیس مهاجرت استرالیا و به نتیجه نرسیدن مذاکرات، اعتصاب را کلی کردند. یعنی آب هم نمی‌خورند.»

میلاد که خود از روز جمعه اعتصاب غذایش را به اعتصاب خشک تغییر داده است می‌گوید، دست از اعتصاب نخواهد کشید:

«اگر قرار است بمیریم، ترجیح میدهیم در کشوری که خودمان جانمان را به خاطرش به خطر انداختیم، بمیریم. همه کسانی که اینجا هستند قبل از این که خودشان را بیاندازند در اقیانوس می‌دانند که ۵۰ درصد ممکن است برسند به استرالیا… اگر قرار به مرگ باشد، توی این کشور می‌خواهند بمیرند، نه در کشوری که به شکل یک برده، به زور قرار است فرستاده بشوند.»

استرالیا، مقصد بسیاری از پناهجویان ایرانی‌ است. روزنامه بریتانیایی گاردین اواخر تیرماه سال جاری گزارش کرد که «یک سوم» افرادی که از طریق قایق خود را به استرالیا می‌رسانند، ایرانی هستند. به گفته این روزنامه، از ابتدای سال ۲۰۱۳ تا اواخر تیرماه «حدود ۱۵ هزار و ۶۰۰ پناهجو» وارد استرالیا شده‌اند که «بیش از پنج هزار و پانصد تن» آنان ایرانی ب

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s